Избрана Пораки

Најдобар лаптоп под 500 долари

Најдобар лаптоп под 500 долари во 2022 година

FacebookTweetPinLinkedIn Има многу најдобри најдобри лаптопи на пазарот под 500 долари. Толку многу институции преминуваат на онлајн настава, па затоа имањето на најдобрите лаптопи дома - еден со соодветно складирање, перформанси и поврзување - е поклучно од кога било. Иако се достапни бројни најдобри лаптопи, многу од нив се скапи (нов MacBook… продолжи да читаш Најдобар лаптоп под 500 долари во 2022 година

Најдобар 65-инчен телевизор под 1000 долари за купување денес

Најдобар 65-инчен телевизор под 1000 долари за купување денес

FacebookTweetPinLinkedIn Секоја година, пролетта е најдобро време за купување на најдобар 65 инчен телевизор под 1000, особено за љубителите на спортот. Мартовското лудило е во тек, НБА плеј-офот се засилува, денот на отворањето и почетокот на сезоната во МЛБ се ближи, а Мастерс, омилениот турнир на љубителите на голфот, се приклучува на кавгата. Спортот е… продолжи да читаш Најдобар 65-инчен телевизор под 1000 долари за купување денес

13 Најдобра VPN за стриминг на Netflix, главно видео на Amazon

13 Најдобра VPN за стриминг на Netflix, Amazon Prime видео, Hulu и многу повеќе

FacebookTweetPinLinkedIn Зошто ви е потребен VPN? Па, има многу причини зошто ќе користите VPN. Денес овде наведовме некои од најдобрите VPN кои ќе ви помогнат во различни борби. Некои луѓе никогаш не сакаат да ја споделат својата IP адреса што ја сакаат анонимно да прелистуваат, ако сте еден од нив… продолжи да читаш 13 Најдобра VPN за стриминг на Netflix, Amazon Prime видео, Hulu и многу повеќе

12 најдобри алатки за управување со социјалните медиуми за мал бизнис

12 најдобри алатки за управување со социјалните медиуми за мал бизнис

Преглед на алатки за управување со социјалните медиуми на FacebookTweetPinLinkedIn Најдобрите алатки за управување со социјалните медиуми го олеснуваат управувањето со вашиот маркетинг на социјалните медиуми на насочен начин. Тоа е особено важно со оглед на тоа колку пари инвестираат бизнисите во развивање содржини за Фејсбук, Твитер, Инстаграм и други сајтови за социјални медиуми. Без оглед на индустријата во која се занимавате, распространетоста на социјалните… продолжи да читаш 12 најдобри алатки за управување со социјалните медиуми за мал бизнис

11 Најдобар ERP за почеток на мал бизнис

11 Најдобар ERP за почеток на мал бизнис

FacebookTweetPinLinkedIn Преглед на најдобар ERP за мали бизниси Најдобар ERP за мали бизниси е Scoro. Тоа е флексибилно решение кое е рентабилно и скалабилно. Може да ги насочи предните и задни процеси и ги има потребните алатки кои ќе ви помогнат да управувате со критичните области на вашиот бизнис како сметководство, финансии, инвентар, планирање ресурси, платен список, HCM,… продолжи да читаш 11 Најдобар ERP за почеток на мал бизнис

Најдобри работни места за работа од дома за секого

Најдобра работа од дома за секого во 2022 година

FacebookTweetPinLinkedIn Работа од дома Работните места се зголемуваат, а социјалното отуѓување го забрзува процесот. Прави и логика. Зошто некој би сакал да чека во сообраќаен шпиц и да оди во канцеларија кога сè што му треба е персонален компјутер и Wifi конекција? Работењето онлајн има неколку предности: Типичен бизнис плаќа околу… продолжи да читаш Најдобра работа од дома за секого во 2022 година

Прелистајте ги сите објави

Најдобрата камера за YouTube може да ве изненади!

најдобра камера за YouTube
4.7/5 - (7 гласови)

Како YouTuber, сакате да бидете сигурни дека вашата содржина е со највисок можен квалитет. Да се ​​има одлична камера е од суштинско значење за да се постигне оваа цел.

Постојат многу различни камери на пазарот кои се совршени за употреба на YouTube. Сепак, не сите од нив се создадени еднакви.

Некои камери се подобри од другите кога станува збор за снимање видеа за YouTube. Ако сакате да бидете сигурни дека вашите видеа изгледаат најдобро, треба да користите една од најдобрите камери за YouTube.

Значи, кои се најдобрите камери за YouTube?

Снимањето видеа на YouTube е одличен начин да ги споделите вашите страсти со светот и да изградите публика од обожаватели. Но, како и секоја друга форма на креирање содржина, има некои работи кои ќе ви помогнат да постигнете подобри резултати. За почеток, користењето на пософистицирано поставување на камерата може да направи голема разлика.

Паметните телефони се одлични за правење брзи и лесни видеа, но честопати не создаваат слики со најдобар квалитет. Ако сакате да креирате висококвалитетни видеа кои изгледаат професионално, ќе треба да инвестирате во подобра камера.

Постојат многу различни типови на камери кои можат да се користат за видеа на YouTube, но најпопуларниот избор е DSLR камерата. Овие камери се специјално дизајнирани за снимање видео и нудат голема флексибилност и контрола врз финалниот производ.

Друг важен фактор што треба да се земе предвид при креирањето видеа на YouTube е осветлувањето.

Кога станува збор за поставување канал на YouTube, камерата што ја користите е еден од најважните фактори. Постојат многу различни камери на пазарот и може да биде тешко да се одлучи која е соодветна за вас. Ако штотуку почнувате, би препорачал да одите со основен модел кој е лесен за употреба.

Некои од најдобрите камери за YouTube се DSLR. Тие нудат видео со одличен квалитет и ви овозможуваат да ги приспособите вашите поставки за да добиете совршена снимка. Сепак, тие може да бидат скапи и тешки за учење како да се користат. Ако не сте заинтересирани да научите за фотографијата, би препорачал да изберете поедноставен фотоапарат.

Најважно е да бидете сигурни дека вашиот фотоапарат може да снима во HD. Ова ќе осигури дека вашите видеа изгледаат добро кога ќе се прикачат на интернет.

Како да ја изберам најдобрата камера за YouTube?

Кога станува збор за изборот на најдобрата камера за YouTube, има неколку работи што треба да ги имате на ум. Најважниот фактор е каков тип на содржина ќе креирате.
Ако најчесто правите блогови, тогаш ќе сакате камера која е добра за снимање видео снимки. Ако планирате да правите многу снимања на отворено или во предизвикувачки услови на осветлување, ќе сакате камера со добри перформанси при слаба осветленост.

Друга работа што треба да се земе предвид е вашиот буџет. Камерите варираат од многу достапни опции, па сè до камери на професионално ниво кои можат да чинат илјадници долари. Важно е да одлучите колку сте спремни да потрошите, а потоа да најдете камера што одговара на вашиот буџет.

Конечно, размислете каква друга опрема можеби ќе ви треба. Многу камери доаѓаат со вградени микрофони, но тие често не се многу квалитетни.

Дали поскапите камери снимаат подобри снимки за Youtube?

Има многу дебати за тоа дали поскапите камери снимаат подобри снимки за Youtube или не. Некои луѓе веруваат дека не ви треба скапа камера за да произведувате видеа со одличен квалитет, додека други мислат дека најдобрата опрема е неопходна за да се издвоите вашата содржина. Според мое мислење, се зависи од вашиот буџет и од тоа што се обидувате да постигнете со вашите видеа.

Ако штотуку почнувате и имате мал буџет, би препорачал да купите поевтина камера која сепак произведува снимки со добар квалитет. Меѓутоа, ако сакате да го подигнете вашиот канал на следното ниво и да креирате висококвалитетни видеа, тогаш можеби ќе треба да инвестирате во поскап модел.

Каква камера користат Јутјуберите?

Постојат многу различни типови на камери кои YouTubers ги користат за снимање на нивните видеа. Некои претпочитаат DSLR, додека други користат „point-and-shoot“ или паметни телефони. Навистина зависи од поединецот и од тоа што му е најудобно да користи.

Некои од најпопуларните Јутјубери, како Кејси Неистат и Питер Мекинон, користат DSLR за снимање на нивните видеа. Овие камери овозможуваат голема флексибилност и контрола врз финалниот производ. Тие, исто така, имаат тенденција да бидат поскапи од другите видови камери, така што не секој може да си ги дозволи.

Други, како Зоела, користат камери за да ги снимаат своите видеа. Овие се обично поевтини од DSLR и нудат добар квалитет за цената. Сепак, тие немаат толку многу функции како што имаат DSLR-овите.

Најдобрите камери на YouTube за 2022 година што ќе ве разнесат!

Канон PowerShot G7 X Марк III

Компактна камера „направете сè“ што може да пренесува видео во живо 4K на YouTube

Panasonic Lumix GH6

Најдобрата камера за YouTube на повисоко ниво

Sony A6000

Најдобрата камера за јутјубери со помал буџет

Канон EOS R5

Врвен избор и една од најдобрите фотоапарати некогаш направени

Сони ЗВ-1

Специјализирана камера за блогирање со корисни функции за почетници

GoPro Hero10 Црно

Најдобрата камера за авантуристите на YouTube

Панасоник Лумикс С5

Најдобрата камера за YouTube на повисоко ниво

DJI Акција 2

Супер мала модуларна камера која нуди конкуренција на GoPro

Canon EOS 90D

Огромен DSLR со класично управување и одлични видео спецификации

6K камера за кино џебови во џебовите на Блекмаги

Најдобрата камера за професионалците на YouTube

Камерите за правење видеа на YouTube направија долг пат во изминатите неколку години. Во 2022 година, најдобрите камери за создавање висококвалитетни видеа на YouTube се оние што можат да снимаат 4K видеа и имаат одлични перформанси при слаба осветленост.

Канон PowerShot G7 X Марк III

Best forBeginner to intermediate
Max video resolution/frame rate4K UHD at 30p
AF points31
Weight304g
Battery life (CIPA)235 shots
A do-it-all compact camera that can live stream 4K video to YouTube

Canon PowerShot G7 X Mark III е дигитален фотоапарат кој е дизајниран имајќи ги предвид YouTubers. Тоа е една од највисоко оценетите камери на YouTube, и со добра причина. Ако барате камера која е лесна за користење и произведува висококвалитетни видеа, G7 X Mark III е одлична опција.

Една од најдобрите работи за оваа камера е нејзината големина. Доволно е мал за лесно да се вклопи во вашиот џеб, што го прави одличен за патување. G7 X Mark III, исто така, има многу функции кои се популарни меѓу YouTubers, вклучувајќи екран на допир и снимање видео во 4K.

Ако размислувате да купите Canon PowerShot G7 X Mark III, не заборавајте да погледнете некои од прегледите на YouTube.

Canon PowerShot G7 X Mark III не е навистина најисклучителниот фотоапарат во која било категорија, но тој е одличен приклучок за сите занаети, кој прави сè што им е потребно на YouTube-рите. Со своите можности за 4K видео, сензор од 20 мегапиксели и брз автоматски фокус, G7 X Mark III е одлична камера за блогирање и други видови видео работа. Исто така, прави одлични фотографии, што го прави добра опција за општа фотографија. G7 X Mark III не е најскапата камера на пазарот, но нуди одлична вредност за цената.

Иако има временско ограничување за снимање од 10 минути во овој режим, сепак е одлична опција за снимање видео со висок квалитет. Оваа камера има и сензор од 20.1 мегапиксели и 3-инчен екран на допир, што го олеснува правењето одлични фотографии и видеа.

Canon PowerShot G7 X Mark III е камера која ви овозможува да креирате неверојатни забавени ефекти со HD видео кое е достапно до 120 fps. Оваа камера има и приклучок за микрофон од 3.5 милиметри, кој ви овозможува да поврзете надворешен микрофон и да добиете уште подобар квалитет на звукот за вашите видеа.

Canon PowerShot G7 X Mark III е компактна камера што значи дека објективот од 24-100 mm f 1.8-2.8 не може да се менува. Камерата е направена да биде помала и полесна за да може лесно да се носи наоколу. Камерата има сензор од 20.1 мегапиксели и може да снима во RAW формат. Има и 3-инчен екран на допир.

Canon PowerShot G7 X Mark III има максимална решетка од f 1.8, што е прилично добро при слаба осветленост. Оваа камера е одлична за снимање фотографии и видеа во секоја ситуација, без разлика дали сте на забава или на пешачење во природа. Брзиот објектив на G7X Mark III гарантира дека ќе можете да фотографирате одлични фотографии дури и кога нема многу достапна светлина. Дополнително, системот за стабилизација на сликата на овој фотоапарат помага да ги одржувате вашите снимки стабилни, дури и кога го држите фотоапаратот со рака. Значи, ако барате моќна и разновидна камера која ќе ви овозможи да правите одлични фотографии без разлика какви се условите на осветлување, Canon PowerShot G7 X Mark III дефинитивно вреди да се размисли.

Canon PowerShot G7 X Mark III е една од првите камери што нуди чист HDMI излез, што значи дека може да пренесува снимки во живо директно на YouTube. Ова предизвика одредена загриженост кај Јутјуберите, кои се загрижени дека тоа ќе им олесни да бидат цензурирани.

Камерата PowerShot G7 X Mark III на Canon е моќна алатка за YouTubers. Не само што има одлични карактеристики за снимање видео, туку има и одлични карактеристики за фотографирање. Ова го прави решение кое одговара на една камера за јутјубери кои треба да ги направат двата типа на снимање.

PowerShot G7 X Mark III има брз објектив што ви овозможува да правите одлични фотографии во услови на слаба осветленост. Исто така, има моќен систем за автоматско фокусирање што ги одржува вашите објекти во фокус дури и кога се движат наоколу. И неговиот систем за стабилизација на слика со 5 оски обезбедува непречено, стабилно видео без разлика какви се условите.

Добрите

 • Брз и одговорен екран што се превртува.
 • Одличен екран на допир.

Конс

 • Ограничување од 10 минути 4K.
 • Просечен век на батеријата.

Panasonic Lumix GH6

Panasonic Lumix GH6
Best forAdvanced and professional users
Max video resolution/frame rate5.8K at up to 30p
AF points315
Weight823g
Battery life (CIPA)380 shots
The best camera for YouTube at the higher end

Овие GH6 видео способности се доведени до крајни граници со новото ажурирање на Panasonic. GH6 е камера која се повеќе ја користат Јутјуберите. Со новото ажурирање на фирмверот, има 4K 60fps, 6K 30fps и 10-битно снимање 4:2:2. Ова го прави GH6 една од најдобрите камери за видеа на YouTube. Сепак, секој YouTuber ќе биде на различно ниво на вештина, а некои ќе се пофалат со многу понапредно знаење за видео од другите. Некои може да ги сметаат новите функции тешки за користење, додека други ќе можат веднаш да ги искористат.

Panasonic Lumix GH6 е една од најдобрите потрошувачки видео камери направени досега. Има различни карактеристики што го прават совршен и за аматери и за професионални видеографи. GH6 е опремен со Micro Four Thirds сензор и низа леќи кои овозможуваат снимање на неверојатни видео снимки. Исто така, има голем број напредни функции, како што се 6K PHOTO и снимање видео 4K60p/50p, кои го прават совршен за снимање видео со висок квалитет.

Неговиот нов наредени сензор од 25 MP овозможува многу поголеми брзини на читање, што пак резултира со значително побрзи перформанси на автоматскиот фокус и намалени доцнења од слика до слика. Ова го прави GH6 идеален за фотографирање предмети кои брзо се движат, како што се спортови или диви животни, каде што треба да можете да го доловите дејството како што се случува.
GH6, исто така, располага со 6K Photo mode, кој ви овозможува да извлекувате фотографии од видео снимките со резолуција до 18 MP. Ова ви дава можност да снимате неверојатни фотографии со висока резолуција дури и од објектите што се движат најбрзо.

Panasonic Lumix GH6 е моќна камера која може да снима во 4K резолуција до 30 fps. Исто така, поддржува формат Apte ple ProRes, кој овозможува резолуција од 5.7K со 30 fps. Ова го прави GH6 одличен избор за професионална видео работа.

Добрите

 • Исклучително приспособливо видео.
 • Неограничено време на снимање.

Конс

 • Буци и тешки.
 • Траењето на батеријата може да биде подобро.

Sony A6000

Best forIntermediate and budget users
Max video resolution/frame rateFull HD at 60p
AF points179
Weight344g
Battery life (CIPA)360 shots
A specialist vlogging camera with useful features for beginners

Sony A6000 е камера која беше објавена во 2014 година и оттогаш е многу популарна. Често се смета за една од најдобрите камери на пазарот, особено поради нејзината цена. Камерата е позната по своите квалитетни слики, брзите перформанси и севкупната разновидност. A6000 сè уште е популарен избор за фотографите денес, иако Sony оттогаш објави понови модели.

Sony A6000 е камера без огледало што е излезена веќе неколку години. Првично се продаваше за 800 долари, но сега може да се најде за дури 550 долари. Оваа камера е одлична за поновите јутјубери кои сè уште работат на градење на нивните канали и носат доволно приходи за да го оправдаат купувањето поскапи камери. A6000 е одлична опција бидејќи има многу од карактеристиките на поскапите камери, но со мал дел од цената. Исто така, има голема заедница на корисници кои се подготвени да споделуваат совети и трикови онлајн.

Добрите

 • Прилично импресивен договор за парите.
 • Автоматскиот фокус е сè уште добар до ден-денес.

Конс

 • Не 4K.
 • Менијата се малку застарени.

Канон EOS R5

Best forExpert users
Max video resolution/frame rate8K at 30p
AF points5940
Weight650g
Battery life (CIPA)320 shots
The high-end choice, and one of the best cameras ever made

Canon EOS R5 е дигитален фотоапарат од висока класа кој нуди одлични карактеристики и перформанси. Совршено е за секој што го бара најдоброто од најдобрите во технологијата на камерата. Некои од неговите истакнати карактеристики вклучуваат сензор од 20.1 мегапиксели, снимање видео во 4K и стабилизација на слика со 5 оски. Камерата исто така е многу брза и реагира, благодарение на моќниот процесор DIGIC 8. Генерално, Canon EOS R5 е одличен избор за секој што бара најдобро можно фотографско искуство.

Canon EOS R5 е претстојната камера за која се шпекулира дека има некои од најдобрите видео карактеристики во својата класа. Се вели дека може да снима 8K видео со 30p, што ќе ја направи една од камерите со највисока резолуција на пазарот. Камерата исто така се шпекулира дека има одличен автофокус и перформанси при слаба осветленост, што ја прави одлична опција за видеографите.

Новиот EOS R5 на Canon треба да биде објавен на 14-ти февруари и се чини дека ќе биде многу импресивна камера. Спецификациите кои досега протекоа покажуваат дека ќе има сензор од 20.1 мегапиксели, снимање видео во 4K и поддршка за тајм-лапс од 8К. Тоа е повеќе отколку што ви треба за YouTube, но ова исто така ви дава можност да влезете и да добиете одлични снимки во 4K.

Едно нешто што треба да се забележи е дека EOS R5 нема да има вграден визир, па затоа ќе треба да користите надворешен ако сакате да снимате фотографии или видеа со него. Но, генерално, изгледа дека Canon има уште еден победник на своите раце. Возбуден сум што ќе видам што друго ќе соопштат на нивниот прес- настан подоцна овој месец!

Автоматскиот фокус Dual Pixel CMOS II на Canon е еден од најдобрите системи во бизнисот. За прв пат беше претставен во EOS R5 и работи фантастично како за видео, така и за фотографии. Камерата може непречено и прецизно да ги следи предметите, одржувајќи ги во фокус дури и кога се движат наоколу. Ова го прави идеален избор за блогирање или кој било друг вид видео работа.

Камерата има ново развиен сензор за слика и процесор, кои обезбедуваат опсег на природна чувствителност од ISO 100-51200. Камерата исто така има корист од стабилизацијата на сликата во телото, што го прави поедноставна задача да снима непречена снимка додека ја користите рачната камера.

Ако сте стрелец од Canon со неколку објективи со монтирање EF, тогаш новиот EOS R5 можеби ќе ви го привлече вниманието. Најавена минатиот месец, камерата е најновиот влез на Canon од високата класа на пазарот без огледала со целосна слика и ветува сериозна огнена моќ.

Една од најдобрите карактеристики на R5 е неговата компатибилност со објективите EF. Ако веќе имате неколку квалитетни EF леќи, можете да ги користите со R5 без проблем. Всушност, користењето EF леќи на R5 е всушност подобро отколку на постарите фотоапарати со целосна слика на Canon, како што се 6D Mark II или 5D Mark IV.

Тоа е затоа што Canon разви нов адаптер наречен EF-to-RF адаптер. Овој адаптер ви овозможува да ги користите сите ваши објективи EF на R5 со целосна функционалност.

Добрите

 • Кристално чисто 4K.
 • Видео стабилизација од највисока класа.

Конс

 • Можеби повеќе отколку што барате.
 • Злогласните ограничувања за снимање видео 8K.

Сони ЗВ-1

Сони ЗВ-1
Best forBeginner to intermediate
Max video resolution/frame rate4K video at 30p
AF points315
Weight294g
Battery life (CIPA)260 shots
A specialist vlogging camera with useful features for beginners

Sony е добро познат и почитуван бренд за фотоапарати. Имаат широк спектар на камери, од компактни до без огледала до DSLR. Меѓутоа, во минатото, нивните компактни и без огледало камери се стремеле да бидат првенствено мирни стрелци. Ова се промени со објавувањето на Sony ZV-1.

Sony ZV-1 е нов тип на камера за Sony. Станува збор за компактна камера која има можност да снима видео. Ова го прави совршен за блогери и други креатори на видео содржини на кои им е потребна мала, пренослива камера која може да снима видео со висок квалитет. Sony ZV-1 има и голем број други карактеристики што го прават совршен за видео работа, вклучувајќи прилагодлив екран и вграден микрофон.

Сепак, Sony ZV-1 не е само за креаторите на видео.

Новиот Sony ZV-1 е дизајниран специјално за блогери. Доаѓа со голем број корисни видео функции директно надвор од кутијата. Тие вклучуваат екран со навалување од 180 степени, што го олеснува гледањето себеси додека снимате, и стерео микрофон кој гарантира дека вашите видеа звучат одлично. ZV-1 има и брз систем за автоматско фокусирање, што го олеснува одржувањето на вашите снимки во фокус, дури и кога сте во движење.

Sony ZV-1 е една од поновите компактни камери на пазарот, и како таков, има корист од некој надграден хардвер. Во споредба со постарите модели, тој има побрз систем за автоматско фокусирање, што е особено корисно кога се обидувате да фотографирате предмети во движење. Има и помоќна батерија, што значи дека можете да фотографирате повеќе пред да треба да се наполните. Конечно, екранот на камерата е ажуриран за да биде поостар и посветол, што го олеснува гледањето на вашите снимки во различни услови на осветлување.

Sony ZV-1 е одлична видео камера за оние кои сакаат да се занимаваат со видеографирање. Има интегриран автоматизиран режим на фотографирање кој го намалува притисокот од техничките аспекти на снимањето видео, што го прави пристапно за новите корисници. Дополнително, има одлични карактеристики како резолуција 4K, леќа Carl Zeiss и широк опсег на рачни контроли кои ви даваат поголема флексибилност во однос на тоа како ги снимате вашите видеа.

Добрите

 • Вграден насочен микрофон.
 • Исклучителен автофокус со едно уво.

Конс

 • Нема приклучок за слушалки.
 • Микро USB, не USB-C.

GoPro Hero10 Црно

GoPro Hero10 Црно
Best forOutdoor users, sports, travel vloggers of all ability levels
Max video resolution/frame rate5.3K video at 60p
AF pointsNone (fixed focus)
Weight158g
Battery life (CIPA)Not specified (real-world tests indicate about 90-100 mins continuous shooting)
The best camera for YouTube adventurers

GoPro камерите се совршени алатки за снимање на екстремни спортови и активности. Без разлика дали скијате надолу по планина, скокате од авион или кајак по река, GoPro ќе го долови дејството со неверојатни детали. Уште повеќе, GoPro се изградени да издржат екстремни услови. Тие можат да бидат фрлени во езера, да се испуштат од планините или да се отскокнат на планински велосипеди без да се скршат.

Новиот GoPro Hero10 Black е најнапредниот GoPro досега. Се одликува со нов објектив кој снима уште повеќе детали, како и снимање видео во 4K и фотографии од 12 MP. Водоотпорен е и до 33 стапки (10 метри) без куќиште, што го прави идеален за водни активности. И со својата цврста конструкција, Hero10 Black може да издржи и на најтешките услови.

Кога станува збор за спортските канали на YouTube, многу луѓе мислат дека колку е поголема и поскапа камерата, толку ќе биде и квалитетот на снимката. Сепак, тоа не е секогаш случај. Ако барате камера што е доволно мала и дискретна за да ја носите каде било, но сепак има добар квалитет во однос на квалитетот, тогаш GoPro Hero 10 Black е совршен за вас. Оваа мала моќна куќа може да снима видеа во 4K резолуција, како и фотографии со висок квалитет, што го прави совршен за секој што сака да создаде импресивен спортски канал.

Пренесувањето во живо станува постојано популарно на најголемиот видео сајт во светот, а GoPro Hero10 Black исто така може да го направи тоа. Новиот GoPro има многу функции што го прават совршен за пренос во живо, вклучувајќи резолуција на видео 4K и камера од 12 MP. Има и вграден екран на допир за лесна контрола. Преносот во живо е одличен начин да ги споделите вашите искуства со пријателите и семејството, а Hero10 Black го олеснува тоа.

Новиот GoPro Hero10 Black има екран кој многу го олеснува блогирањето на селфи. Има водечка во класата HyperSmooth 4.0 стабилизација на слика која може да снима непречена, стабилна снимка. Ова го прави одлична опција за секој што сака да започне блогирање.

GoPro Hero10 Black сега доловува уште повеќе детали со својата видео резолуција од 5.3K, што е за 91 повеќе од 4K. Оваа камера снима со неверојатни 60 FPS, што го прави совршен избор за снимање акциони снимки со брзо движење. Со својот издржлив и водоотпорен дизајн, Hero10 Black е совршен за секоја авантура на отворено.

GoPro Hero10 Black има и нова видео функција од 4K на 120 FPS за оние кои сакаат да снимаат снимки во бавно движење. Ова ќе ви овозможи да снимате двојно повеќе слики во секунда од вообичаеното, така што вашето видео ќе биде помазно и ќе има помалку заматување.

Добрите

 • Водечка во класата стабилизација.
 • Релативно скапо.

Конс

 • Мал сензор за слика.

Панасоник Лумикс С5

Панасоник Лумикс С5
Best forAdvanced users
Max video resolution/frame rateDCI 4K at 30p
AF points225
Weight445g
Battery life (CIPA)440 shots
A terrific full-frame video camera offering tremendous value for money

Камерите од серијата Panasonic Lumix S предизвикуваат бранови во фотографскиот свет откако пристигнаа пред неколку години. Професионалните фотографи и технолошките гикови се воодушевени од карактеристиките и можностите на овие мали моќници.

Една од истакнатите карактеристики на серијата Lumix S е нејзината способност да снима во услови на слаба осветленост. Ова е благодарение на нивните големи сензори и брзи леќи. Дури и кога нема многу достапно светло, овие камери сè уште можат да направат одлични снимки.

Друга импресивна карактеристика на Lumix S5 е неговата брзина на снимање. Со режим на рафал до 20 фрејмови во секунда, никогаш нема да пропуштите ниту еден момент. А со неговото снимање видео во 4K, можете да снимате и прекрасни видео снимки.

Panasonic Lumix S5 е неодамнешен модел кој во основа го наследува најголемиот дел од функционалноста на S1H и го вградува во куќиште со многу поповолни цени. S5 има ново развиен сензор од 24.2 мегапиксели без нископропусен филтер, кој би требало да помогне во деталите и острината, а има и режими за фотографии и 6K видео. Ги дели истите 4 AF точки за откривање фаза како S567H, што е одлично и за фотографии и за видео. Недостаток е што нема стабилизација во телото, за разлика од S1H, но добивате Dual IS 1 кога користите компатибилни леќи. Исто така, нема приклучок за слушалки, што е малку непријатно, но во целина тоа е импресивна камера за цената.

Со тежина од нешто повеќе од два килограми, Panasonic Lumix S5 е сериозен центар за фотоапарати. Може да снима 10-битни DCI и UHD 4K видео со целосна слика до 30p со 10-битни 4 2 2 бои, тој е сериозно импресивен по својата големина. Камерата нуди и сензор од 20.3 мегапиксели, стабилизација со 5 оски и екран на допир од 3 инчи. Со сите овие карактеристики спакувани во толку мало тело, Lumix S5 е совршен за фотографи кои бараат исклучително пренослив фотоапарат кој сепак нуди одличен квалитет на сликата.

Panasonic Lumix S5 е одлична камера за секој кој сака да започне со снимање видеа. Нему му недостасуваат неколку врвни функции на S1H, како видео 6K, но искрено, на YouTube, речиси сигурно не ви се потребни. S5 сè уште е одлична камера за снимање видео 1080p и фотографирање. Има одличен систем за автофокус и создава прекрасни слики. Можете исто така да го користите за да снимате видео во 4K ако ви треба таа резолуција. Севкупно, Panasonic Lumix S5 е одличен избор за секој што сака да се занимава со видеографирање или фотографија.

Добрите

 • Опции за видео со проспецификации
 • Добро изградено тело запечатено од временските услови

Конс

 • Некои режими имаат ограничување од 30 минути
 • Само еден UHS-II SD слот

DJI Акција 2

DJI Акција 2
Best forBeginners, intermediate users, travelling light
Max video resolution/frame rate4K video at 60p
AF pointsNot specified
Weight116g
Battery life (CIPA)140 minutes
A super small modular camera that offers competition to the GoPro

DJI Action 2 е неверојатно компактна модуларна акциона камера со врвен стил. Тоа е совршена камера за секој кој сака да ги сними своите авантури со неверојатни детали, без да мора да прави компромиси за квалитетот или стилот. DJI Action 2 е неверојатно лесен за употреба и може брзо и лесно да се закачи на која било кацига или површина. Доаѓа и со низа моќни функции и додатоци кои го прават совршен за секоја активност на отворено.

DJI штотуку го објави својот нов DJI Action 2, беспилотно летало што е едноставно за користење со уредни магнетни, модуларни додатоци, што може да додаде дополнително траење на батеријата, поддршка за Micro SD картичка и USB-C порта во зависност од тоа кој пакет ќе го купите. Дронот е совршен за секој кој сака да започне да лета, но не сака да се грижи за сите технички детали. Тоа е исто така одлична опција за оние кои бараат надградба од претходниот модел. Акцијата 2 е достапна сега на веб-страницата на DJI и започнува од 399 долари.

Денешните паметни телефони се опремени со моќни камери кои можат да направат одлични фотографии и видеа. Сепак, за некои корисници, овие камери можеби не се доволни. Затоа компаниите како DJI објавуваат нови акциони камери кои нудат повеќе функции и можности.

DJI Action 2 е мала, пренослива камера која може да се користи за снимање фотографии и видеа од вашите авантури. Има вграден екран за да можете да гледате што снимате, а доаѓа и со додаток за макро објектив за да можете да добивате слики одблиску на вашиот објект.

Action 2 е совршен за секој кој сака да ги сними своите авантури на отворено со висококвалитетни детали. Исто така е одлично за спортистите кои сакаат да ги документираат своите тренинзи или натпревари. И со својата мала големина и преносливост, Action 2 е совршен за употреба во движење.

Постои ограничување на тоа колку YouTube можете да снимате. DJI објави дека нивната Action Camera 2 има ограничување за снимање од 10 минути. Ова се должи на прегревање на камерата. Иако ова може да изгледа како кратко време, всушност е двојно повеќе од времето што може да го сними првата акциона камера.

Добрите

 • Карактеристичен распоред и супер пренослив.
 • Паметни модуларни додатоци.
 • Добро искуство со апликацијата.

Конс

 • Не водоотпорен со модуларна батерија.
 • Се прегрева со снимање со висока резолуција.

Canon EOS 90D

Canon EOS 90D
Best forIntermediate to advanced users
Max video resolution/frame rate4K video at 30p
AF points45 (all cross-type)
Weight701g
Battery life (CIPA)1300 shots
A hefty DSLR with classic handling and excellent video specs

Canon ја објави својата најнова камера, EOS 90D. Оваа камера е ажурирање на популарниот EOS 70D и е дизајнирана имајќи ги предвид YouTubers. EOS 90D има голем број карактеристики што го прават добро прилагоден за снимање видео, вклучувајќи брза брзина на снимање и можности за 4K видео. Исто така, има навалувачки екран на допир и вградена WiFi, што ви овозможува лесно да ја контролирате камерата и да ги споделувате вашите видеа со светот. EOS 90D се очекува да биде објавен во октомври 2019 година и најверојатно ќе биде популарен меѓу стрелците на YouTube кои бараат надградба.

Canon EOS 90D е најновиот DSLR фотоапарат од Canon и нуди одлични карактеристики за фотографите и видеографите. Една од најимпресивните карактеристики на 90D е неговата способност да снима 4K Ultra HD видео. Не само што камерата нуди одлична резолуција, туку може и да снима видео со бавно движење со 120 фрејмови во секунда кога резолуцијата ќе се намали на Full HD. Ова го прави Canon EOS 90D одличен избор за секој што сака да произведува висококвалитетни видеа.

Canon EOS 90D е најновата APS-C камера што ја објави Canon. Нуди голем број карактеристики кои се привлечни за фотографите, вклучувајќи сензор од 32.5 MP и снимање видео во 4K. Камерата исто така е способна да снима фотографии со висока резолуција, што ја прави идеална опција за креаторите на мултимедијални содржини.

Добрите

 • Силен век на траење на батеријата
 • Времето запечатено

Конс

 • Само еден слот за картички
 • Нема стабилизација во телото

6K камера за кино џебови во џебовите на Блекмаги

Best forProfessionals
Max video resolution/frame rate6K at 50p
AF pointsNot specified
Weight898g
Battery life (CIPA)Not specified (real-world tests indicate approx 45 minutes of 6K shooting)
The best camera for YouTube pros

Blackmagic има репутација меѓу филмаџиите и операторите на камери како одличен уред за приклучување и филм. Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K е најновото повторување на оваа линија и го продолжува тоа наследство со одлични карактеристики и широк сет на функции. Оваа камера е дизајнирана за фотографи кои сакаат моќ да снимаат кинематографски слики со резолуција 6K, а сепак да ја имаат удобноста на мал фактор на форма. Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K, исто така, може да се пофали со 13 застанувања со динамичен опсег, двоен изворен ISO до 25,600 и вградено снимање на SD-картичка.

Многу е удобен за употреба и дава одлични резултати. Камерата има супер сензор од 35 мм и може да снима во 6К резолуција. Исто така, има 13 застанувања на динамички опсег и поддржува и формати RAW и ProRes.

Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K е уникатна камера која има голем сензор Super 35 и може да снима 6K Raw снимки со 60 fps. Ова го прави идеален фотоапарат за професионални филмаџии и љубители на фотографија кои треба да снимаат висококвалитетни слики и видеа. Камерата има и вграден LCD екран кој ви овозможува да ги прегледате вашите снимки и снима видео датотеки и во формати ProRes и Raw.

За да создадете видеа на YouTube со висока резолуција што се издвојуваат од толпата, ќе ви треба опрема што може да се справи со работата. Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K е одлична опција за оние кои сакаат да создадат снимки со квалитет на кино без да се скршат. Оваа камера нуди 6K резолуција, што е совршено за создавање на Ultra HD видеа кои изгледаат одлично на денешните поголеми екрани.

Друг важен фактор во создавањето истакнати видеа на YouTube е осветлувањето. Ќе сакате да бидете сигурни дека имате добри уреди за осветлување или комплети кои ќе ви помогнат да ја осветлите вашата тема. Ова ќе обезбеди вашите видеа да изгледаат најдобро што можат и да им помогне да се издвојат од конкуренцијата.

Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K е камера која нуди одличен квалитет и функции за одлична цена. Камерата има супер сензор од 35 мм и резолуција 6К, што овозможува прекрасни слики со висок квалитет. Дополнително, камерата има многу функции кои се корисни за снимање филмови, како што е држач за објектив EF, вградени ND филтри и 5-инчен екран на допир. Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K е одличен избор за секој што бара висококвалитетна камера по прифатлива цена.

Конечно, не заборавајте за аудио. Погрижете се да снимате висококвалитетен звук со добар микрофон ако сакате вашите видеа да звучат најдобро.

Добрите

 • Одлична снимка од 6K
 • Носач за EF објектив од Canon

Конс

 • Батеријата не е одлична
 • Нема артикулирачки екран

Дали ви требаат 4K видеа за YouTube?

Дали ви треба 4K камера за да произведувате видеа за YouTube? Одговорот е не. Всушност, многу од најпопуларните канали на YouTube сè уште користат камери од 1080p. Значи, кои фактори треба да ги земете предвид при изборот на камера за YouTube?

Првото нешто што треба да се земе предвид е вашата публика. Во каква резолуција гледаат видеа? Ако најчесто гледаат содржина во HD или помала резолуција, тогаш не ви треба 4K камера. Меѓутоа, ако планирате да ги таргетирате гледачите кои гледаат содржина во 4K или повисока, тогаш ќе ви треба камера што може да снима снимки во таа резолуција.

Втората работа што треба да ја земете во предвид е вашиот буџет. Не сите камери се создадени еднакви, а некои се многу поскапи од другите. Ако сте со мал буџет, има многу прифатливи камери 1080p што ќе дадат одлични резултати.

Последни мисли

Како заклучок, најдобрата камера за YouTube не е секогаш најскапата или популарна опција. Понекогаш, подостапен или помалку познат модел може да биде совршено прилагоден. Значи, при изборот на камера за YouTube, важно е да ги земете предвид сите ваши опции и да ја пронајдете онаа што најмногу одговара на вашите потреби. Ви благодариме за читањето!