Избрана Пораки

Најдобар лаптоп под 500 долари

Најдобар лаптоп под 500 долари во 2022 година

FacebookTweetPinLinkedIn Има многу најдобри најдобри лаптопи на пазарот под 500 долари. Толку многу институции преминуваат на онлајн настава, па затоа имањето на најдобрите лаптопи дома - еден со соодветно складирање, перформанси и поврзување - е поклучно од кога било. Иако се достапни бројни најдобри лаптопи, многу од нив се скапи (нов MacBook… продолжи да читаш Најдобар лаптоп под 500 долари во 2022 година

Најдобар 65-инчен телевизор под 1000 долари за купување денес

Најдобар 65-инчен телевизор под 1000 долари за купување денес

FacebookTweetPinLinkedIn Секоја година, пролетта е најдобро време за купување на најдобар 65 инчен телевизор под 1000, особено за љубителите на спортот. Мартовското лудило е во тек, НБА плеј-офот се засилува, денот на отворањето и почетокот на сезоната во МЛБ се ближи, а Мастерс, омилениот турнир на љубителите на голфот, се приклучува на кавгата. Спортот е… продолжи да читаш Најдобар 65-инчен телевизор под 1000 долари за купување денес

13 Најдобра VPN за стриминг на Netflix, главно видео на Amazon

13 Најдобра VPN за стриминг на Netflix, Amazon Prime видео, Hulu и многу повеќе

FacebookTweetPinLinkedIn Зошто ви е потребен VPN? Па, има многу причини зошто ќе користите VPN. Денес овде наведовме некои од најдобрите VPN кои ќе ви помогнат во различни борби. Некои луѓе никогаш не сакаат да ја споделат својата IP адреса што ја сакаат анонимно да прелистуваат, ако сте еден од нив… продолжи да читаш 13 Најдобра VPN за стриминг на Netflix, Amazon Prime видео, Hulu и многу повеќе

12 најдобри алатки за управување со социјалните медиуми за мал бизнис

12 најдобри алатки за управување со социјалните медиуми за мал бизнис

Преглед на алатки за управување со социјалните медиуми на FacebookTweetPinLinkedIn Најдобрите алатки за управување со социјалните медиуми го олеснуваат управувањето со вашиот маркетинг на социјалните медиуми на насочен начин. Тоа е особено важно со оглед на тоа колку пари инвестираат бизнисите во развивање содржини за Фејсбук, Твитер, Инстаграм и други сајтови за социјални медиуми. Без оглед на индустријата во која се занимавате, распространетоста на социјалните… продолжи да читаш 12 најдобри алатки за управување со социјалните медиуми за мал бизнис

11 Најдобар ERP за почеток на мал бизнис

11 Најдобар ERP за почеток на мал бизнис

FacebookTweetPinLinkedIn Преглед на најдобар ERP за мали бизниси Најдобар ERP за мали бизниси е Scoro. Тоа е флексибилно решение кое е рентабилно и скалабилно. Може да ги насочи предните и задни процеси и ги има потребните алатки кои ќе ви помогнат да управувате со критичните области на вашиот бизнис како сметководство, финансии, инвентар, планирање ресурси, платен список, HCM,… продолжи да читаш 11 Најдобар ERP за почеток на мал бизнис

Најдобри работни места за работа од дома за секого

Најдобра работа од дома за секого во 2022 година

FacebookTweetPinLinkedIn Работа од дома Работните места се зголемуваат, а социјалното отуѓување го забрзува процесот. Прави и логика. Зошто некој би сакал да чека во сообраќаен шпиц и да оди во канцеларија кога сè што му треба е персонален компјутер и Wifi конекција? Работењето онлајн има неколку предности: Типичен бизнис плаќа околу… продолжи да читаш Најдобра работа од дома за секого во 2022 година

Прелистајте ги сите објави

NordVPN наспроти ExpressVPN: Споредба на две популарни VPN услуги

NordVPN наспроти ExpressVPN
4.5/5 - (6 гласови)

NordVPN наспроти ExpressVPN се два популарни опции за VPN. Двајцата нудат различни функции, вклучително и политика без дневници, брзина и безбедност. Сепак, ExpressVPN е малку поскап од NordVPN. Кога размислувате за побезбедни интернет сметки или за зголемување на сајбер-безбедноста за бизнисот, NordVPN или ExpressVPN се апликации кои се особено соодветни. И двете обезбедуваат брза брзина на интернет преку шифрирана виртуелна приватна мрежа (VPN) со безброј локации на сервери низ целиот свет.

Во следната споредба, го разгледуваме контрастот помеѓу оваа компанија и нејзините конкуренти во однос на трошоците, компатибилноста на серверот, досегот на уредот и услугите на клиентите. Откријте која е најдобрата опција за вашиот бизнис.

Кратко резиме: ExpressVPN наспроти NordVPN

NordVPN

  • Најбрзи брзини на пазарот
  • Со седиште во Панама
  • Одлично за деблокирање на гео-ограничени услуги од странство
  • Блокирање реклами, скенирање на малициозен софтвер и автоматска заштита на Wi-Fi

ExpressVPM

  • Доволно брз за непрекинат пренос
  • Деблокира огромен опсег на услуги за стриминг заклучени во регионот
  • Прилагоден фирмвер за рутер
  • Подели тунелирање

NordVPN наспроти ExpressVPN

NordVPN и ExpressVPN се две од најпопуларните VPN на пазарот. Двете услуги добија одлични критики од корисници и критичари, и двете се сметаат меѓу нив најдобрите достапни VPN. Во оваа статија, ќе ги споредиме NordVPN и ExpressVPN од глава до глава за да видиме кој е подобар избор за вас.

NordVPN наспроти ExpressVPN: цени и карактеристики
NordVPN и ExpressVPN нудат различни ценовни планови, при што Норд е поскап од Express. Сепак, и двете услуги нудат различни карактеристики што ги прават вредни за разгледување. NordVPN нуди неколку дополнителни функции, како што се двојно шифрирање (2x) и блокирање реклами, но Express има поголем број локации на сервери.

NordVPN vs ExpressVPN: перформанси и услуги на клиентите
И NordVPN и ExpressVPN работат добро во однос на брзината и услугата за клиентите.

И двајцата нудат широк спектар на карактеристики и цени, што ги прави добри опции за оние кои бараат VPN. Сепак, една забележлива разлика помеѓу овие два провајдери е нивната цена. NordVPN е обично поскап од ExpressVPN, но нуди повеќе функции.
NordVPN, исто така, има силно досие за безбедност и приватност. ExpressVPN е исто така одлична опција, но неговите перформанси можеби не се толку силни како NordVPN. Генерално, и двата провајдери се одличен избор за секој кој бара квалитетна VPN услуга.

ExpressVPN е поскап од NordVPN, но нуди и повеќе локации на сервери. Но, NordVPN е добра вредност за парите.

NordVPN е попристапен од ExpressVPN и доаѓа со опција за посветена IP со дополнителен трошок. Сепак, ExpressVPN не ја нуди оваа функција. NordVPN, исто така, има подобри вкупни перформанси и е посигурен од ExpressVPN.

VPN-овите станаа сè попопуларни во последниве години како начин да ги задржите вашите онлајн активности и идентитетот приватни. NordVPN и ExpressVPN се две од најпознатите VPN, и двете нудат услуги за клиенти од 24-7 и можност да се регистрирате за месечен план или годишен план. Еве неколку клучни точки што треба да се земат предвид при изборот на VPN:

NordVPN е малку поевтин од ExpressVPN, но и двата нудат одлична услуга за клиентите. NordVPN, исто така, има повеќе сервери ширум светот од ExpressVPN, што го прави подобар избор ако сакате да пристапите до повеќе земји. Ако ви треба само основна заштита од следење и цензура, кој било од овие провајдери ќе работи добро. Меѓутоа, ако сакате да можете да проследувате HD содржини или да користите други напредни функции, тогаш премиум VPN како ExpressVPN може да биде подобро прилагоден.

NordVPN и ExpressVPN се два од најпопуларните VPN провајдери на пазарот. И двајцата нудат различни планови за претплата, со различна должина на време за секој. NordVPN нуди двегодишен план, додека ExpressVPN нуди шестмесечен план.

Двата планови имаат свои предности и недостатоци. Двегодишниот план на NordVPN е поскап од шестмесечниот план на ExpressVPN, но има предност што нема датум на истекување. Од друга страна, шестмесечниот план на ExpressVPN е поевтин, но има пократко времетраење. Двата планови им обезбедуваат на корисниците исто ниво на безбедност и заштита на приватноста.

На крајот на краиштата, се сведува на личните преференци и кој план за претплата да се избере.

NordVPN

Android, iOS, Windows, Mac, Linux, Android TV

ExpressVPN

Андроид, iOS, Mac, Windows, Linux

Како NordVPN и ExpressVPN се исти, но различни

опцијаNordVPNExpressVPN
Годишна цена$ 59$ 99.95
ЕнкрипцијаAES со 256-битни клучевиAES со 256-битни клучеви
Бесплатен пробен период30 денови30 денови
Компатибилност со ОСAndroid, iOS, Windows, Mac, Linux, Android TVАндроид, iOS, Mac, Windows, Linux
Посветен IP додаток5.83 $ (месечно) или 70 $ (годишно) Не се нудат
Максимален број на уреди 65
Серверски локации60 + 160
Поддршка 24 / 7ДаДа

Цената на NordVPN од 59 УСД годишно е помала од 99.95 УСД на ExpressVPN. Двете VPN се погодни за единици на Android, iOS, Windows, Mac и Linux, додека NordVPN исто така може да се поврзе со телевизорите со Android. Двете компании нудат пробен период од 30 дена.

Само еден пробен VPN може да се поврзе или со шифрирање на HDD или со Firepower. VPN пакетите на NordVPN вклучуваат шест уреди повеќе отколку што прават за иста цена. Другите VPN програми дозволуваат нивните услуги да се користат на неограничен број уреди, па затоа вреди да ја разгледате оваа опција ако размислувате да користите VPN на компјутери, таблети или други уреди и планирате минимум шест трансакции.

NordVPN има повеќе сервери, со 5,000 од серверите на ExpressVPN со 3,000, но ExpressVPN обезбедува пристап до повеќе локации на сервери, на 160 од NordVPN s 60, што може да ви овозможи да се поврзете со одредени земји во зависност од вашиот VPN. NordVPN го олеснува за да откриете дали сте во можност да пристапите до локациите на серверот што ги нуди на својата страница. Слично на тоа, ExpressVPN го прави без напор да научи каде може да се пристапи до неговите 160 локации на сервери.

NordVPN нуди алтернатива на посветена IP адреса по цена од 5.83 долари месечно или 70 долари годишно. Со претплата, посветената IP адреса ќе ви овозможи пристап до приватните страници и истовремено обезбедувајќи ја вашата анонимност. NordVPN е исто така компатибилен со компании и бизниси преку NordLayer, нивното ниво на претплата на претпријатија.

Дополнителни карактеристики

Како што повеќе луѓе работат од дома, потребата за VPN е поголема од кога било. Но, кој треба да го изберете? NordVPN и ExpressVPN нудат поделено тунелирање, што ви овозможува да изберете која содржина поминува низ VPN и која содржина оди преку Интернет. Еве подетално како се споредуваат овие две VPN:

NordVPN нуди повеќе од 5,000 сервери во 60 земји, додека ExpressVPN има 3,000+ сервери на 160 локации. NordVPN, исто така, има посилни безбедносни карактеристики, вклучително и шифрирање на воен степен и строга политика без логови.

Ако барате брзина, ExpressVPN е подобар избор. Тој нуди неограничен опсег и може да се поврзе со пет уреди истовремено. NordVPN е исто така брз, но е ограничен на шест уреди истовремено.

Ако барате VPN што го олеснува пристапот до инаку блокираните веб-локации без да го исклучувате вашиот VPN секој пат, не сите VPN ја нудат оваа функција. Сепак, NordVPN и ExpressVPN ја нудат оваа функција и ја прават лесна за употреба.

NordVPN е одлична опција ако барате VPN што ја нуди оваа функција. Тие имаат едноставен интерфејс што го прави лесен за користење и нудат различни сервери за избор. ExpressVPN е уште една одлична опција што ја нуди оваа функција. Тие имаат кориснички интерфејс и нудат широк спектар на сервери за избор.

Постојат голем број работи што треба да се земат предвид при изборот на VPN провајдер. Две од најпопуларните опции се ExpressVPN и NordVPN. И двете нудат опција да го конфигурирате вашиот VPN директно на вашиот рутер.

Една од предностите на користењето на ExpressVPN е тоа што нуди поширок опсег на локации на сервери од NordVPN. Ова може да биде корисно ако треба да се поврзете на одредена локација за да пристапите до одредена содржина или услуги. ExpressVPN, исто така, нуди малку поголеми брзини од NordVPN, иако и двете се генерално доволно брзи за повеќето цели.

NordVPN има некои предности и во однос на ExpressVPN. Генерално се смета дека е побезбеден, благодарение на неговите силни протоколи за шифрирање. NordVPN исто така не чува дневници на корисничка активност, додека ExpressVPN задржува некои дневници (иако тие се наводно анонимизирани).

Стандардно, вие сте автоматски поврзани со вашиот VPN ако сте поврзани со рутерот. И двете VPN имаат прекинувач за убивање, кој веднаш ја исклучува вашата интернет конекција кога вашиот gadget не е поврзан на Интернет за да се осигура дека вашата приватност нема да биде загрозена ако вашата VPN врска падне.

ExpressVPN наспроти NordVPN: Крајната пресметка на брзината

Бројките подолу ги претставуваат стапките на преземање и испраќање на неколку земји, вклучувајќи ги Швајцарија, ОК, САД, Аргентина, Индија, Јапонија и Австралија. За споредба, важно е да се земе предвид растојанието до локацијата на серверот.

NordVPN и Lightway се два сосема нови протоколи за пренос на податоци, но и двата се изградени побрзи и нудат подобра безбедност од претходните протоколи. Извршени од самите двете страни, тие се плановите обезбедени од секоја фирма кои најефективно се подобри од OpenVPN и IKEv2.

Првиот од NordVPN нуди подобри брзини на преземање, иако второто е приближно исто. Споредувајќи го процентот на опаѓање, тој е 14 наспроти 45 за преземања и 54 против 57 за поставувања, што му дава победа на NordVPN.

  • Основна линија: 1 ms, преземање 300 Mbps, прикачување 300 Mbps
НордЛинкс против ЛајтвејNordVPNExpressVPN
Преземи просек259 Mbps196 Mbps
Поставете просек137 Mbps130 Mbps

И NordVPN и ExpressVPN користат VPN врски, што значи дека резултатите од тестовите се фундаментално незасегнати од која било процедура што ја користи давателот. Во однос на испуштањето, тоа е 83 повеќе на 98 за NordVPN.

IKEv2NordVPNExpressVPN
Преземи просек227 Mbps202 Mbps
Поставете просек52 Mbps5 Mbps

OpenVPN UDP најдобро ќе постигне споредливи резултати со преземањето на TCP. Овој пат, преземањето со NordVPN беше значително побрзо од преземањето со ExpressVPN. Разликата во падот на пинг беше 78% наспроти 63%.

OpenVPN UDPNordVPNExpressVPN
Преземи просек197 Mbps165 Mbps
Поставете просек65 Mbps110 Mbps

OpenVPN TCP обезбедува поконстантна врска без да се загрозува брзината. Ова го соопштуваше и на тестови, но NordVPN доби голем удар, намалувајќи ја брзината за деведесет и шест секунди. Дополнително, ExpressVPN успеа да остане во живот со споредливи брзини.

OpenVPNTCPNordVPNExpressVPN
Преземи просек13 Mbps83 Mbps
Поставете просек10 Mbps36 Mbps

ExpressVPN е најдобриот конкурент на NordVPN, со досега најбрзи брзини на системот OpenVPN. Како и да е, технологијата NordLynx на NordVPN постигнува подобри вкупни перформанси во целата табла, давајќи му на овој провајдер предност во однос на брзината на VPN.

ExpressVPN наспроти NordVPN: Безбедност и приватност

Има многу опции кога станува збор за VPN, и може да биде тешко да се знае која да се избере. Две популарни опции се ExpressVPN и NordVPN, но која е најдобрата?

Кога станува збор за безбедноста и приватноста, и ExpressVPN и NordVPN се одлични избори. Сепак, ExpressVPN е подобра опција ако барате најбезбедна врска. NordVPN е добар избор ако сте загрижени за приватноста, но ако барате посигурна врска, ExpressVPN е начин да се оди.

NordVPN и ExpressVPN се потпираат на индустриска безбедност за да обезбедат шифрирање на високо ниво на 256-битен напреден стандард за шифрирање (GCM) и Совршена тајност за напред (што значи дека ако една сесија е компромитирана, вашата следна сесија повторно ќе биде обезбедена со друг клуч).

Вистинската стапка на пренос ги тестира и ExpressVPN и ThreatSense DNS тестот за истекување, а резултатите беа исти. ExpressVPN работи VPN кои користат DNS со целосно шифрирање на сите нивни сервери. Само извршувањето на таква работа дава добра индикација.

NordVPN има широк избор на функции како што се Onion преку VPN и двоен VPN систем, што сугерира дека е услуга што може добро да функционира во областа на безбедноста.

ExpressVPN и NordVPN ги имаат најбезбедните достапни VPN VPN, сертифицирани од iOxt Alliance, за паметни телефони – ова е показател за големото значење што и двете од овие компании и даваат на мобилната безбедност.

ExpressVPN наспроти NordVPN: Пријавување и приватност

Статусот на евиденција на VPN на кој било давател на услуги е значителна продажна точка, и двата се независно потврдени од PricewaterhouseCoopers.

ExpressVPN ги евидентира само датумот и времето на поврзување, така што нема никакви ризици од каков било вид. Слично на тоа, Nord нуди политика за без логови која во никој случај нема да дозволи вашиот профил да биде проследен до вас на кој било начин.

Во двата случаи, политиките за сеча се транспарентни и јасни. Секогаш е пријатно кога виџетите нудат јасни насоки кои се отворени за секого.

ExpressVPN наспроти NordVPN: Мобилни апликации

Да се ​​биде безбеден при пристап до јавен Wi-Fi може да биде голема грижа за луѓето кои сакаат да поминуваат многу време во кафулиња или да користат јавен превоз. Затоа, VPN-апликациите за паметни телефони се задолжителна карактеристика за секој VPN што вреди.

Мобилните апликации на NordVPN се целосно опремени како што би очекувале од целосно опремен VPN и вклучуваат силна поддршка за iOS. Поддршката на NordLynx, комерцијален протокол развиен од компанијата, значително го подобрува искуството на нејзините мобилни апликации.

Апликациите на ExpressVPN се исто така високо опремени, со избор на протоколи (вклучувајќи го и сопствениот Lightway) достапни и чист кориснички интерфејс. Во целина, Express не е ништо, ако не и без напор за користење и на вашиот мобилен телефон и на таблет компјутер.

NordVPN има незгоден почетен тек на екранот откако ќе се отвори апликацијата. Не се приближува до катастрофа, но ние сме отворени за идејата за ребалансирање на првичниот распоред.

ExpressVPN наспроти NordVPN: Поддршка

Дури и врвните инженери за апликации може да имаат проблеми со виртуелните приватни мрежи и овој континуитет ќе им помогне уште еднаш да ги активираат своите апликации. Соодветното решавање проблеми е важен начин за поправање на дефектите во рок од неколку минути, а не за неколку дена.

Обемниот список на водичи на ExpressVPN ќе се покаже како многу корисен и лесен за навигација дури и за почетници. Има малку медицински жаргон и ќе се покаже како корисен за неискусните корисници на VPN.

Сите негови статии за помош имаат високо ниво на детали, но некои од нив може да биде тешко да се најдат. Но, штом ќе го лоцирате она што ви треба, деталите се добро презентирани и корисни.

Двете платформи нудат поддршка за електронска пошта и разговор во живо, и двете работат добро; додека ако требаше да избереме, ExpressVPN имаше веројатно посеопфатен социјален контекст. Работното време е 24/7, а некој е секогаш тука да ви помогне доколку работите станат карпести.

Последни мисли

Како заклучок, и NordVPN и ExpressVPN се популарни избори за услуга VPN. И двајцата имаат свои добрите и лошите страни, но NordVPN се чини дека е подобар избор во целина. Тој е попристапен и има повеќе функции од ExpressVPN. Ако барате услуга VPN, NordVPN е добра опција за разгледување.